ochrona psa

Jak chronić psa przed kleszczami

Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla człowieka jak i dla zwierząt w tym dla psów. Mogą przenosić rozmaite choroby. A nieumiejętnie wyciągnięte mogą zostawiać nieprzyjemnie gojące się rany. Niestety czworonogi są zdecydowanie bardziej narażone na kleszcze, niż ludzie. Z uwagi na to, że lubią się tarzać w trawie, wchodzić w zarośla i inne miejsca, które obfitują w kleszcze. Na szczęście jest wiele sposobów na ochronę przed kleszczami.

Skuteczna ochrona przed kleszczami

Największym problemem z ochroną psa przed kleszczami jest jej skuteczność. Niestety wiele preparatów, zwłaszcza tych na bazie naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia i środowiska składników nie jest skuteczna na tyle, na ile byśmy jako właściciele pupili oczekiwali. Najmniej inwazyjne są olejki eteryczne odstraszające kleszcze. Które dostępne są na rynku w formie aerozolu podobnego do sprayu przeciw kleszczom dla ludzi. Jak też w formie ekstraktu pod postacią kropli aplikowanych na kark psa. Aerozole utrzymują swoje działanie stosunkowo krótko. Wystarczy, że pies się zmoczy, wytrze w podłoże, spędza dzień na powietrzu i ochrona przestaje działać.

W przypadku kropli w zależności od producenta można liczyć na działanie przez kilka dni, tygodni. O wiele skuteczniejszą ochroną są tabletki preferowane przez weterynarzy. Tutaj dochodzi element kosztu, bowiem tabletki aplikowane są co trzy tygodnie, a każda dawka jest kosztowna. Prewencyjnie zaleca się podawanie psom wywaru z czystka, jednak jego działanie jest znikome.

Dobrą alternatywą są obroże nasączone substancjami chemicznymi. Odznaczają się wysoką skutecznością i działają od kilku tygodni po kilka miesięcy. Ich cena jest też stosunkowo przystępna.

Dla kundelka i pieska rasowego

Zarówno kundle jak i psy rasowe zasługują na ochronę przed kleszczami. Co do zasady producenci preparatów ochrony nie wydzielają produktów dla konkretnej rasy. Natomiast warto jest dopasować preparat względem wagi i wielkości psa. Im cięższy pies substancji czynnej potrzebne jest więcej dla ochrony. Obroże przeciw kleszczom gwarantują ochronę również przeciw pchłom i innym pasożytom sierści psa. Doskonale spisują się u psów z długą i krótką sierścią, jak i z włosem. Możliwość dopasowania obwodu obroży, zawieszenia na niej ozdób poprawia komfort użytkowania. Popularnymi obrożami przeciw kleszczom są obroże z gwarancją działania do 8 miesięcy. Nie są to akcesoria tanie. Ale za to skuteczne i długotrwałe. W zasadzie pozwalają na ochronę przez cały sezon wiosenno letni aż po jesienny. Obroża taka powinna być noszona przez psa cały czas, nie tylko gdy pies przebywa na zewnątrz.

Polecamy: Gdzie ułożyć legowisko dla psa?

Indywidualne cechy

O ile na jednego psiaka działają krople, to na innego obroża. Nie ma lepszej metody na znalezienie najlepszego preparatu jak metoda prób i błędów. Zdarza się, że dla psów wolno biegających po dworze niezbędna jest ochrona kilkustopniowa. Należy jednak uważać na preparaty mocno chemiczne, przez które pies może ulec zatruciu lub chorobom skóry. Warto sprawdzić czy produkt ochronny posiada atest, czy jest polecany przez weterynarzy, jakie ma opinie użytkowników. Jednocześnie nie wszystko co najdroższe jest najlepsze. Obok preparatów doskonałej jakości i znanych marek dostępnych jest szereg skutecznych produktów w przystępnej cenie o porównywalnej skuteczności.

Ostrożność i higiena

Oprócz wsparcia kroplami, tabletkami czy obrożami nie można zapominać o prewencji jaką niewątpliwie jest higiena i odpowiednia pielęgnacja psa. Kąpanie psa tuż po spacerze, czesanie sierści jak również zapobiegawczo przeglądanie newralgicznych okolic eliminuje wkłucie się kleszczy które pozostały w sierści. Pomóc może także właściwe strzyżenie sierści na czas, gdy kleszczy jest najwięcej. Podobnie jak u ludzi, kleszcze łatwiej przenieść w długiej sierści, włosach. Prewencyjnie warto również unikać spacerów z psem po lesie, czy wysokiej trawie, wszędzie tam gdzie kleszczy jest najwięcej. Łącząc preparaty ochrony oraz właściwą pielęgnacje możemy być spokojni o zdrowie psa i ochronę przed kleszczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *