Czy warto wziąć psa ze schroniska?

Czy warto wziąć psa ze schroniska?

Wielu z nas ma miękkie serca i chętnie chciałoby przygarnąć psa ze schroniska. Nie jest to takie łatwe jak się wydaje, bowiem nie każdy może dokonać adopcji ze schroniska. Niektóre ze schronisk wymagają legitymowania się przyszłego właściciela nie tylko dowodem osobistym ale i stałym meldunkiem, a i często odpowiednimi warunkami dla psa.

Prócz warunków formalnych wymagana jest opłata ustalona wewnętrznym regulaminem schroniska. Czasem o wiele łatwiej jest uzyskać psa z domów tymczasowych Towarzystwa Ochrony Zwierząt. W tym przypadku wystarcza wywiad z przyszłym właścicielem, umowa adopcyjna a czasem wizyta pre-adopcyjna.

Adopcja psa ze schroniska to duża odpowiedzialność

O ile z Towarzystwa Ochrony Zwierząt zwierzęta są zadbane, odrobaczone i zdrowe, to w schroniskach psy zwykle są głęboko zaniedbane. Wynikiem pozyskania psa ze schroniska może być długa wędrówka po weterynarzach. Prócz tego psy nie rzadko są nieufne, strachliwe bądź wręcz agresywne do nowych właścicieli. Niestety nigdy nie wiemy jakiego psa bierzemy do domu, o jakim usposobieniu, charakterze i temperamencie.

Minusem adopcji ze schroniska jest fakt, iż psy są automatycznie kastrowane a suki sterylizowane. Chcąc mieć psa wciąż płodnego warto skorzystać z oferty Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Bez względu na to czy wybierzemy pieska ze schroniska czy z domu tymczasowego warto sprawdzić historię posiadaczy psa, jego stan zdrowia, także w przeszłości, zaoszczędzi nam to trudności w pielęgnacji i wychowaniu psa pod naszą opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *