Wybór rasy psa - czym się kierować

Wybór rasy psa – czym się kierować

Jeśli jesteś posiadaczem domku jednorodzinnego wraz z ogródkiem nie musisz rezygnować z posiadania większego psa, jednak kiedy nie masz przestrzeni ani w domu, ani wokół niego na swobodny wybieg a nie jesteś pewny czy będziesz chciał codziennie chodzić na kilku kilometrowy spacer warto przemyśleć wybór rasy psa.

Często decyzja o wzięciu na wychowanie psa jest spontaniczna, zwykle nabywamy szczenię, które jest niewielkie i nie stanowi problemu. Niemniej maleństwo szybko dorasta i bywa, że jest za duże jak na warunki lokalowe w naszym domu. Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? By nasz wybór rasy psa był trafiony. A zwierzak przez następne kilkanaście lat był naszym ulubieńcem a nie problemem?

Wybór rasy psa powinien zależeć od naszych możliwości

Najlepiej przemyśleć rasę psa i jego cechy z tym związane, przed przyjęciem go do domu. Warto zainteresować się jego wzrostem i przewidywaną wielkością po osiągnięciu dojrzałości. Prócz wielkości winniśmy jako właściciele psa sprawdzić jego pochodzenie. Ocenić obiektywnie czy jest nam potrzebny pies obronny czy raczej kanapowy. Bowiem w zbyt małej przestrzeni agresywny i głośny pies może stanowić całkiem duży problem. Szczególnie gdy wystraszeni sąsiedzi np. zaczną wzywać straż miejską i składać na nas skargi.

Jeśli nawet dziś ten słodki szczeniak nie wygląda na agresora to można ocenić jego skłonności po rasie do której przynależy. Bądź po jego przodkach, jeśli jest to zwyczajny kundelek. Wbrew pozorom istotne znaczenie ma nie tylko wielkość psa, ale też jego umaszczenie. Długi włos sierści to utrapienie w domu. Wiedzą o tym niemal wszyscy posiadacze tego typu psów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *