usterki baterii łazienkowych

Jak uniknąć awarii baterii łazienkowej?

Usterki baterii, kranów i odpływów się zdarzają i są wynikiem eksploatacji, dlatego niekoniecznie winą należy obarczać produkt. Coraz częściej drobne usterki można usunąć w ramach polisy ubezpieczeniowej assistance, jaką dokupić można wraz z umową na prąd, czy telefon, jak i ubezpieczenie domu. Nie da się uniknąć w stu procentach awarii, jednak można ryzyko to zminimalizować.

Profesjonalny montaż i wysokiej jakości bateria

Nikt nie lubi kapiącego kranu, a tym bardziej przekręconych kurków, urwanej wylewki i innych niespodzianek hydraulicznych. Niestety nie tylko w łazienkach od lat nieremontowanych takie awarie się przytrafiają. Co zatem możemy zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Podstawą w zadbaniu o uniknięcie nagłej usterki baterii w łazience jest zakup wysokiej jakości produktu. Zobacz jaki rodzaj baterii umywalkowych wybrać do kuchni i łazienki. Jeśli kupiliśmy baterię wannową czy umywalkową, która jakością nie grzeszy ale pasuje nam z uwagi na design czy cechy użytkowe, praktyczne, musimy sprawdzić jej podzespoły. Zwykle w tańszych produktach występują słabej jakości uszczelki, które są najbardziej narażone na zużycie lub wystąpienie wycieku. W takiej sytuacji nie warto ryzykować i warto już przy montażu wymienić uszczelki na lepszej jakości. Kupując baterię dobrze jest wybierać produkty z wyższej, co najmniej średniej półki cenowej. Odzwierciedlają one zwykle jakość wyrobu, jego dopracowanie i wykończenie nie tylko pod względem estetyki.

Oprócz produktu liczy się właściwy montaż. Nawet jeśli nie mamy pod ręką fachowca warto postarać się o to, aby bateria łazienkowa była zamontowana zgodnie ze standardem. Samo jej przykręcenie nie powinno nastręczać wielu trudności. Zwłaszcza gdy chodzi o baterię wpasowaną do kompletu z wanną lub umywalką. Bezwzględnie nie można siłą próbować dokręcać rozety, czy wylewki, gdyż gwinty łatwo jest przekręcić. Uszczelki powinny być nałożone równo i szczelnie dolegać. Prócz przykręcenia ważne jest umiejscowienie baterii naściennej. Nie powinna być zainstalowana zbyt nisko lub zbyt wysoko, a w przypadku wanny wylewka powinna być umiejscowiona nad odpływem.

Polecamy: Jak pozbyć się gołębi z balkonu i parapetu?

Należyta pielęgnacja oraz serwis

Konserwacja baterii wydaje się być większości użytkowników obca. Tymczasem co jakiś czas warto zmienić uszczelki, odkamienić wylewkę, przeczyścić pokrętła od wewnątrz. Czynności te pozwolą uniknąć awarii, która następuje nieoczekiwanie, nagle i może powodować sporo kłopotów. Jeśli zauważamy, że bateria rdzewieje, cieknie warto wcześniej pomyśleć o jej wymianie lub zakupie nowej. Nie czekając aż pewnego dnia dojdzie do kompletnej awarii. Aby bateria nam nie przeciekała należy również dbać o bieżące utrzymanie baterii w czystości. W tym dbać o usuwanie kamienia z elementów zewnętrznych. Dbając o baterię, posłuży nam ona znacznie dłużej. Istotna jest również jakość wody, na którą rzadko mamy wpływ. Korzystając z serwisanta zadbajmy o fachowość instalatora.

Najczęstsze usterki baterii

Do najpopularniejszych awarii należy nieszczelność u podstawy baterii stojącej, bądź na łączeniach krzywek. Wówczas problemem są uszczelki, bądź zastosowane pakuły, pasty izolujące. Inną usterką stosunkowo częstą jest przekręcenie kurków lub ich oporna mobilność. W tym przypadku ratunkiem jest jedynie wymiana na nowe. Kolejną usterką jest rdzewienie wylewki grożące jej odpadnięciem. Usterka wylewki, jaką da się łatwo usunąć jest zakamienione sito u jej zakończenia. Wystarczy dokładnie rozkręcić i wyczyścić usuwając kamień z wylewki, sita, perlatora, by bateria działała należycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *