Drewno w łazience

Drewno w łazience – Jakie drewno wybrać?

Drewno ma swój niepowtarzalny urok. Jako element dekoracyjny jest ponadczasowe i zawsze modne. Stąd też wiele osób decyduje się na drewno w łazience. Dzięki drewnu można urządzić stylowe wnętrza vintage, loft jak i w typie azjatyckiej ascezy. Wybór stylu nie jest tak trudny jak wybór drewna.

Szczególne warunki

Łazienka to pomieszczenie narażone na działanie wilgoci, pary wodnej i słabej wentylacji. Bardzo często pomieszczenie to pozbawione jest okna, co sprawia, iż trudno jest je dobrze przewietrzyć jak i doświetlić. Drewno w takich warunkach jako materiał naturalny wydaje się być pomyłką. W rzeczywistości jak najbardziej ma zastosowanie, pod warunkiem wybranych gatunków drzewa. Najbardziej odpornym jest bambus, teak i drzewa egzotyczne. Z polskich gatunków drzew poleca się dąb oraz modrzew. Nie można jednak zapominać iż jedynie lite drewno nadaje się do łazienki. Warstwowe deski mogą ulegać uszkodzeniom stąd też odradza się oszczędzania na materiale w tym przypadku.

Plastyczność drewna

Zaletą drewna w łazience jest jego plastyczność. Drewno można dowolnie przycinać, wyginać itp. Poza plastycznością jako materiał drewno charakteryzuje się ciepłem i miękkością. To świetny amortyzator, element wyciszający pomieszczenie. Ponadto drewno w łazience może stanowić element łączący wystrój z pozostałą częścią domu.

Drewniane imitacje i dodatki

Drewno w łazience nie zawsze należy rozumieć dosłownie. Płytki o fakturze,wzorze i kolorze drewna to świetna alternatywa dla naturalnego drewna. Mogą zdobić ściany, jak i podłogę. Doskonale imitują naturalne drewno z którym się komponują. Eleganckim połączeniem są z drewnianymi meblami łazienkowymi, ramą lustra, czy półkami. Warto pamiętać iż drewno w łazience to również dodatki w postaci koszyków, kosza na parnie, czy innych drobiazgów jak stojak na ręczniki lub akcesoria toaletowe. W ofercie wielu producentów wyposażenia wnętrz znajdziemy bambusowe dywaniki, dozowniki na mydło, półki na wannę i wiele drobiazgów stworzonych z myślą o wyposażeniu łazienki. Są to wyroby trwałe i łatwe w użytkowaniu, utrzymaniu czystości.

Pielęgnacja drewna

Naturalne drewno w łazience wymaga impregnatu i właściwszej pielęgnacji. Brak zadbania o drewno może skutkować jego uszkodzeniem i szybkim zniszczeniem. Pamiętać należy o częstym olejowaniu blatów drewnianych, czy podłogi. Dlatego nie każde drewniane meble czy akcesoria warto ustawiać w łazience. Jeżeli już w pomieszczeniu postawiliśmy na drewno pamiętajmy o wietrzeniu oraz impregnowaniu drewna, by nie rozwinął się grzyb i wilgoć. Szczególnie wrażliwe są tylne ścianki mebli, szafek, zwłaszcza gdy są wypełnione po brzegi.

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://visoodesign.pl

One thought on “Drewno w łazience – Jakie drewno wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *