własny rozwój

Jak zadbać o własny rozwój

Własny rozwój jest istotnym elementem życia każdego człowieka. To, jak postrzegamy rozwój, zależy głównie od naszych preferencji i priorytetów. To dlatego jedne kobiety czują się spełnione jako zarabiające krocie bizneswoman, inne jako wolontariuszki w Afryce, a inne – jako żony, matki i gospodynie domowego ogniska.

Czym jest własny rozwój

Własny rozwój to przede wszystkim spełnianie swoich marzeń i swoich ambicji. Spokojnie – to, że jeszcze nie czujesz się w pełni rozwinięta, to tylko kwestia czasu. Człowiek latami dojrzewa. Aby dowiedzieć się, co tak naprawdę go kręci i z czym chciałby związać swoją przyszłość. Nie jest jednak tak, że musimy na wstępie zadeklarować się, co chcemy w życiu robić. A potem nie zbaczać ze swojej ścieżki. Jednym z ważnych elementów rozwoju osobistego jest próbowanie różnych dróg. I w razie potrzeby – rezygnowanie z tego, co nie sprawia nam radości na rzecz czegoś innego. Wiele jest przypadków kobiet, które porzuciły dobrze płatne posady w korporacji i poszły pracować jako krawcowe czy pielęgniarki. Kluczem do osiągania samorozwoju jest zrozumienie swoich potrzeb, które nie zawsze są precyzyjnie określone.

Jak zacząć się rozwijać

Kobieta nie powinna nigdy spełniać cudzych oczekiwań, a jedynie własne. Rodzenie i wychowywanie dzieci, mimo, że kłóci się to z naszymi marzeniami, powoduje jedynie frustrację kobiety. Wpędza ją w poczucie winy, że jest złą matką. Z kolei ignorowanie wewnętrznych potrzeb macierzyńskich, by się realizować zawodowo i zrobić przyjemność rodzicom, którzy mają wobec nas duże oczekiwania, to też karygodny błąd. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest próbowanie po trochu wszystkiego. Tym sposobem możemy się przekonać, że regularne uprawianie sportu nie sprawia nam przyjemności. Za to wizyta w bibliotece i wieczory z książką – już tak. Jeśli nie czujemy się dobrze pracując za marne grosze u kogoś – czas to zmienić! Nie chcemy dłużej być kurami domowymi – czas na zmiany! Jeśli marzymy o stabilizacji, domu i dzieciach – przystopujmy z karierą i zrealizujmy to!

Metoda małych kroków

Nie da się zrealizować wszystkich ambicji od razu. Najlepiej robić to metodą małych kroków. Mając określony jasny cel, do którego dążymy. Pamiętajmy, że zmian należy dokonywać, a nie czekać na nie. Nie czekaj więc na wygraną w totka. By „coś się zmieniło” – po prostu zrób jeden krok i zobacz, jak lawina rusza! Za każdą zmianą życiową kryje się jakaś odważna decyzja i wyjście ze strefy komfortu. Gdy uda Ci się ją opuścić – przekonasz się, że zmiany były dużo łatwiejsze niż się wydawało!

One thought on “Jak zadbać o własny rozwój”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *