mandat

Mandat za niewłaściwe parkowanie

Nie wszyscy są mistrzami parkowania. Niektórzy wręcz przeciwnie. Parkując na kopercie, zakazie zatrzymywania się czy prywatnym terenie trzeba liczyć się z tym, że możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu. Nie ma w tym względzie ulg, że to tylko na minutkę. Mimo to, iż jest to oczywista oczywistość, nie brakuje kierowców którzy łamią zakazy i parkują tam, gdzie parkować nie wolno i się nie powinno. Efektem takiego postępowania są zarówno mandaty jak również auto laweta.

Kolekcja mandatów

Mandaty wkładane za szybę nie robią wrażenia na kierowcach. Ich ściągalność nie jest skuteczna. Wiele osób sobie z nich nic nie robi. Jednak blokada koła czy laweta to coś, czego kierowcy się boją. Dzięki akcjom odholowywania pojazdów można zauważyć zmniejszający się proceder parkowania w miejscach niedozwolonych. Poza faktem iż kierowca otrzymuje mandat do zapłacenia musi wówczas ponieść dodatkowe koszty wynajmu lawety. Odholowania a i często jeszcze parkingu na jaki pojazd został odwieziony.

Odholowanie pojazdu

O wiele bardziej dotkliwą karą za złe parkowanie jest policyjna laweta. Koszty odholowania samochodu na policyjny parking ponosi kierowca, który dopuścił się niestosownego postoju pojazdu. Laweta stosowana jest głównie w odniesieniu do postoju, kiedy kierowcy nie da się zlokalizować i ukarać mandatem. A szkoda, bo odholowanie odstrasza zdecydowanie bardziej niż mandat. Czasem opłaca się zapłacić mandat a przynajmniej zaryzykować zatrzymanie się w miejscu niedozwolonym, co innego koszty lawety.

Bez względu na porę dnia i nocy

Warto pamiętać, iż zakaz zatrzymywania obowiązuje całą dobę. Chyba, że określono to inaczej zapisem pod znakiem. Tym samym pakowanie na kopercie dla niepełnosprawnych w środku nocy również jest karane mandatem. Nie ma tutaj usprawiedliwienia iż miejsca do parkowania jest wiele a wokół nie am żywej duszy. Nie tylko osób niepełnosprawnych.

Zakaz parkowania to zakaz parkowania. Dlatego też nie zdziwmy się gdy nasz samochód zostanie odholowany również nocą z miejsca gdzie postawiliśmy go na zakazie zatrzymywania i postoju. Całodobowa laweta to jeden ze środków karnych jakie policja i staż miejska mogą zastosować. Oczywiście ze strony właściciela koperty, czy posesji może być to czysta złośliwość by zadzwonić po służby w środku nocy, kiedy wyjazdu nie używa. Niemniej prawo jest prawem. Obowiązuje nie tylko w dzień.

One thought on “Mandat za niewłaściwe parkowanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *