odpady po przeprowadzce

Co zrobić ze zbędnymi rzeczami po przeprowadzce?

Przeprowadzka to świetna okazja na zmiany wystroju lub wyposażenia. Ale też definitywne pozbycie się rzeczy, które od dawna nie są używane, zawadzają i są przeznaczone na straty. Niestety poza dobytkiem, który można uszczuplić robiąc porządki przeprowadzka generuje mnóstwo odpadów. W postaci opakowań, materiałów pakowych zużytych do zabezpieczenia mebli, sprzętów i innych drobiazgów. Rozważyć warto oddanie ich do recyklingu poprzez segregację na elementy plastikowe, papierowe lub szklane.

Wielki remanent rzeczy

Zarówno wśród mebli i wyposażenia, jak i wśród zawartości szafy czy biblioteczki warto zrobić porządki i zdecydować o wyzbyciu się starych, niepotrzebnych, zbędnych rzeczy. Niektóre z powodzeniem można odsprzedać w sieci, podarować rodzinie lub znajomym, inne oddać na zbiórki charytatywne, potrzebującym. To czego nie uda się nam rozdać lub wyprzedać należy wyrzucić bez sentymentu. Nie ma najmniejszego sensu przewozić w nowe miejsce starych mebli na zasadzie być może kiedyś komuś się przydadzą. Niestety wyrzucenie nie jest w obecnych czasach tak proste jakby się mogło wydawać. Za wywóz na tzw. PSZOK musimy zapłacić. Ponad gabarytowe zbiórki odpadów na osiedlach i nie tylko odbywają się w wyznaczonych terminach. Które nie zawsze zbiegają się w czasie z przeprowadzką. Na szczęście punkty zbiórki odpadów wyznaczane przez miasto, gminę działają na okrągło. Przyjmując zarówno meble, armaturę, sprzęty elektryczne i inne odpady generowane przez gospodarstwa domowe.

Odpady po przeprowadzkach

Głównym odpadem po przeprowadzce są kartony, jakie na czas pakowania rzeczy tak pieczołowicie zbieraliśmy. Na szczęście kartonów łatwo się pozbyć tnąc je i oddając do kontenerów na papier. Można też oddać je na makulaturę, wszystko zależy od ilości posiadanych opakowań kartonowych. Niektóre opakowania warto sobie zostawić na przyszłość, jednak nie przesadzajmy z chomikowaniem. O wiele większym problemem są mało ekologiczne materiały zabezpieczające jak pianka czy styropian. Nie bardzo jest co z nimi zrobić i jak bezpiecznie je zutylizować. Nieco łatwiej jest z taśmami i foliami, które można z powodzeniem wyrzucić do pojemników na plastik. Niektóre z materiałów pakowych można wykorzystać w zupełnie innych celach, nadać im drugie życie tworząc eko-ozdoby, przedmioty z odzysku.

Polecamy: Jak zabezpieczyć telewizor i komputer podczas przeprowadzki?

Odpady z przeprowadzki – sprzedaż

Niewiele osób zastanawia się czy kartony i opakowania po przeprowadzce da się odstąpić i odsprzedać. O ile samemu nie kupiło takich produktów z odzysku. Patrząc na ogłoszenia w sieci można znaleźć szereg ofert z używanymi pojemnikami i kartonami. Nie chcąc pozostałości wyrzucać na śmietnik warto za rozsądną cenę odstąpić innym potrzebującym. Jeżeli korzystamy z firmy przeprowdzkowej jesteśmy w komfortowym położeniu. Bowiem firma organizująca przeprowadzki sama we własnym zakresie utylizuje odpady które zostały po jej zakończeniu. Podobnie jak sama zapewnia kartony, taśmy i folie pakowe, tak samo odbiera je utylizując lub wykorzystując ponownie u innego klienta. Jest to bez wątpienia wygodne rozwiązanie, jak też ekologiczne.

Ilość odpadów ograniczyć można poprzez odpowiednie pakowanie rzeczy, wykorzystując tkaniny domowe jak ręczniki, szmaty, narzuty, koce. W ten sposób nie tylko ograniczamy koszty materiałów pakowych ale i koszty utylizacji tychże odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *