przedszkole

Jak wybrać przedszkole dla mojego dziecka?

Patrzycie na swojego malucha i nie dowierzacie temu, jak szybko rośnie. Każdy dzień niesie za sobą nabywanie nowych umiejętności, dlatego trudno przyzwyczaić się do myśli, że nadchodzi powoli czas, aby zastanowić się, jakie przedszkole wybrać. Ten moment, nie musi być jednak taki straszny. Wystarczy, że upewnicie się, że placówka, którą wybraliście, jest godna zaufania. Z tego artykułu dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze przedszkola.

Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

Każdy rodzic chce dla swojego malucha, wszystkiego, co najlepsze. Dlatego, rodzice coraz częściej posyłają maluchy do przedszkoli. Tego typu placówki mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Kilka godzin dziennie z dala od rodziców, pomaga maluchom w nauce samodzielności i stwarza okazję do poznawania świata, która nie wydarzyłaby się, gdyby dziecko 24 godziny na dobę było z rodzicami. Przedszkole to miejsce, gdzie mały człowiek zdobywa wiedzę, a przede wszystkim, uczy się kształtowania kontaktów międzyludzkich.

Czym się kierować wybierając przedszkole?

Oddając dziecko pod opiekę, jako rodzice chcecie mieć pewność, że maluch będzie tam nie tylko w pełni bezpieczny, ale również szczęśliwy. Zanim więc wybierzecie na szybko jakąś placówkę, bo zbliża się termin, poświęćcie swój czas, na rekonesans i sprawdzenie, czy na pewno chcecie, aby Wasze dziecko znalazło się właśnie w tym przedszkolu.

Bezpieczeństwo oraz warunki lokalowe

Nie wahaj się chcieć sprawdzić budynek nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Na zewnątrz sprawdź, czy plac zabaw jest bezpieczny i zadbany. Przyjrzyj się też otoczeniu – bramy i furtki powinny być pozamykane, przed wejściem powinien znajdować się domofon, a teren powinien objęty być monitoringiem. Wewnątrz z kolei obejrzyj wszystkie sale przedszkolne, korytarze, łazienki i szatnię. Upewnij się, że miejsca te dostosowane są do potrzeb maluchów w wieku przedszkolnym. Zwróć uwagę na to, że sale powinny być stosunkowo przestronne, dobrze oświetlone i estetyczne.

Plan edukacyjny

Sprawdź podstawową ofertę edukacyjną, jaką zapewnia placówka. Program powinien być zgodny z wytycznymi MENiS oraz przez niego zatwierdzony. Uwagę warto zwrócić też na zajęcia dodatkowe, takie jak np. rytmika, plastyka, nauka języka obcego czy wszelkiego rodzaju zajęcia sportowe.

Profesjonalna kadra

Wasze maluchy powinny z przyjemnością chodzić do przedszkola. Powinno to być miejsce, które kojarzy im się z dobrą zabawą i odpoczynkiem. Duży wpływ na to ma kadra, która zatrudniona jest w przedszkolu. Panie powinny być miłe, uśmiechnięte i empatyczne. Jeśli chodzi o wykształcenie, to powinny mieć ukończone studia pedagogiczne i uczęszczać na dodatkowe kursy. Oprócz przedszkolanek, w placówce pracują jeszcze inne osoby – kucharki, logopedzi, psycholodzy, sprzątaczki i dyrektorzy. Nie należy o nich zapominać. Tworzą ważny aspekt całej społeczności, dlatego również warto im się przyjrzeć.

Polecamy: Jak umeblować pokój dziecięcy

Grupy

Grupy w przedszkolu nie powinny być zbyt liczne. Co więcej, na każde dziesięcioro maluchów przypadać powinna co najmniej jedna opiekunka. Warto zainteresować się też aspektem wieku i upewnić się, ze dzieci w grupie są w tym samym wieku.

Indywidualne podejście do malucha

Twój maluch nie został jeszcze odpieluchowany? Upewnij się, że przedszkole na pewno to akceptuje. Zdarzają się różne placówki. Dobrze byłoby też, gdyby drzemki nie były obowiązkowe. Nie musicie zgadzać się na to, aby Wasze dziecko było zmuszane do leżakowania. Coraz więcej placówek zapewnia, że jeśli dziecko nie lubi spać w dzień, zapewniane są mu inne, alternatywne zajęcia, takie jak np. czytanie czy malowanie.

Rytm dnia

Rutyna w życiu maluchów jest niezwykle ważna. Upewnij się więc, że wszystkie czynności każdego dnia odbywają się w określonym porządku. Weź pod uwagę też czas wolny dziecka – musi ono mieć czas na chwilę odpoczynku. Dlatego, nie gódź się na zbyt napięty grafik.

Oprócz tego, zwróć uwagę również na takie aspekty, jak:

  • jedzenie;
  • godziny otwarcia i lokalizacja;
  • kontakty z rodzicami;
  • administracja i opłaty;
  • pierwsze wrażenie.

Podsumowanie

Jeśli we wszystkich tych kwestiach, wybrane przedszkole spełnia Wasze oczekiwania, możecie czuć, że trafiliście na przedszkole idealne. Nie spoczywajcie jednak na laurach. Każdego dnia obserwujcie swojego malucha i upewnijcie się, że pani przedszkolanka ma z nim dobry kontakt. Nie zawsze to, co Wam, musi podobać się dziecku. Dlatego, gdy już maluch będzie chodził do przedszkola, poznajcie w miarę możliwości jego opinię na temat placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *