panele podłogowe

Panele podłogowe i ich rodzaje – przewodnik dla kupujących

Gdy przychodzi nam wybrać panele podłogowe można dostać zawrotu głowy, gdyż bogactwo wzorów, kolorów, cen, producentów jak też rodzajów paneli przytłacza przeciętnego konsumenta. Warto jest wtedy kierować się sprawdzonymi produktami, z dobrą opinią wśród użytkowników. Zwykle są to rozwiązania optymalne uwzględniające korzystną cenę, wysoką jakość i modny design w jednym. Oczywiście możemy też zdać się na przypadek kupując aktualną końcówkę serii czy panele podłogowe z wyprzedaży. Jednak jest to pewna loteria i wyklucza uprzednie projektowanie wnętrza. Przecenione panele wcale nie muszą być złe, ale też często cena odzwierciedla ich jakość.

Projekty z panelami na pierwszym miejscu

Projektowanie wnętrz z podłogą w panelach jest bardzo popularne. Panele świetnie spisują się jako podłoga układana na ogrzewanie podłogowe, poza tym są estetyczną imitacją drewna. Do wyboru mamy panele z fugą lub bez. Prócz tego producenci oferują nam panele mniej lub bardziej wytrzymałe na ścieranie i użytkowanie. Wybierając panele do domu warto pamiętać aby klasa ścieralności wynosiła minimum AC4 i osiem milimetrów grubości. Gwarantuje to komfort użytkowania, również utrzymania paneli w czystości. Aby panele nam nie puchły od wilgoci, nie pękały a warstwa grafiki nie ulegała przebarwieniom i ścieraniu winny wpisywać się w standardy jakości.

Tanie panele podłogowe

W sprzedaży panele podłogowe kupić możemy już od dziesięciu złotych za metr kwadratowy, jednak takie, które posłużą nam dłużej to panele zaczynające się od trzydziestu złotych wzwyż za metr kwadratowy. Droższe wcale nie oznaczają lepszych, często cena jest sztucznie podnoszona tylko z powodu rosnącego zainteresowania danym nadrukiem. Prócz tego zauważyć należy, iż najtańsze panele bywają wygięte, przez co odskakują już na etapie montażu, łatwo się łamią i nasiąkają wodą, a fornir porysować można nawet końcówką odkurzacza nie tylko opadającym nożem.

Pływająca podłoga

Moda na panele podłogowe wciąż trwa. Sposób ich ułożenia zależy od inwestora. Coraz częściej panele są układne na całości mieszkania, bez progów i podziałów przestrzeni. Częstym pytaniem jest jednak co pierwsze wykonać, czy panele, czy montaż drzwi. Wydawało by się iż najpierw należy wykonać podłogi, tymczasem wiele zależy od wnętrza. Przygotowaniu planu prac budowlanych remontu jak i wykańczania wnętrz służy profesjonalne projektowanie wnętrz.

Dylatacje i wykończenie listwami

Panele podłogowe, jakie by nie były wymagają wykończenia. Temu służą listwy wykończeniowe, które przysłaniają szpary dylatacyjne. Wbrew pozorom szpary te nie są błędem montażowym, a niezbędnym zabiegiem otrzymującym elastyczność podłogi. Na rynku mamy do wyboru rozmaite listwy, zarówno korespondujące z panelami jak też wykonane z płyt MDF, drewna. Wiele listew maskuje dodatkowo przewody elektryczne, telefoniczne itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *