VPN

Co to jest sieć VPN i czy jest skuteczna?

Temat bezpieczeństwa w sieci wielu osobom wydaje się już nieco wyświechtany i przemaglowany. Żyjemy w czasach, w których świadomość użytkowników internetu się w znacznym stopniu zwiększyła i w teorii potrafią oni dbać o swoje bezpieczeństwo na tyle, żeby nie odpisywać na maile od arabskich książąt czy ludzi straszących ujawnieniem newralgicznych danych i wysyłających pogróżki z błędami ortograficznymi lub przetłumaczone najprostszym internetowym translatorem. Nie oznacza to jednak, że w pełni rozumieją naturę i specyfikę korzystania z internetu.

W dzisiejszych czasach – standardem stał się bowiem fakt, że algorytmy gigantów internetowych nieustannie śledzą i analizują naszą aktywność. Oczywiście głównie w bezbolesnych celach reklamowych. Na których my również korzystamy, bo reklamy są bardziej trafne i dopasowane do naszych potrzeb. Nie oznacza to jednak, że musimy się bezgranicznie i ślepo godzić na warunki dyktowane nam przez korporacje na miarę Google i Facebooka. Mamy jeszcze co najmniej kilka możliwości skutecznej obrony naszej prywatności i warto się przyjrzeć tej najbardziej efektywnej. Sprawdź czym jest sieć VPN.

VPN czyli wirtualna sieć prywatna

W największym skrócie służy do szyfrowania naszych połączeń internetowych i zapewniania nam bezwzględnej anonimowości. W jaki sposób to się odbywa? Mechanizm działania VPN jest w gruncie rzeczy nieszczególnie skomplikowany. Ale żeby go wyjaśnić, musimy rozumieć, jak funkcjonuje zwykłe, klasyczne połączenie z internetem. Wchodząc na stronę, wysyłamy jej dane z naszego komputera, strona je przyjmuje, a potem odsyła swoje. Te odesłane dane to właśnie to, co pojawia nam się na ekranie. Istnieją zatem dwie strony tej specyficznej transakcji – VPN dodaje trzecią. Stanowi ona coś w rodzaju pośrednika – serwer VPN jest bowiem pomiędzy nadawcą danych, a ich odbiorcą.

Jego zadaniem jest zabezpieczenie połączenia poprzez zaszyfrowanie, przejęcie go i odesłanie do miejsca przeznaczenia. W ten sposób zacierane są wszelkie ślady po aktywności nadawcy. Szyfrowanie odbywa się w najlepszych możliwych standardach AES, które są stosowane między innymi w amerykańskich agencjach wywiadowczych i szeroko rozumianej wojskowości. Można więc z czystym sumieniem zagwarantować, że takie zabezpieczenia są po prostu nie do złamania.

Ile kosztuje sieć VPN?

Czy istnieje jakiś sposób, w wyniku którego VPN może być dla użytkownika darmowe? Tak, na przykład przeglądarka Opera udostępnia taką możliwość za darmo. Ale trzeba mieć z tyłu głowy, że brak ceny musi się wiązać również z brakiem większych oczekiwań. Proste, darmowe VPN może obsłużyć tylko mało skomplikowane i rozbudowane strony internetowe. O wiele lepiej jest zdecydować się na profesjonalną, płatną usługę. Której cena i tak zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Czy to sprawiedliwa cena? Jak najbardziej tak. Biorąc pod uwagę fakt, że dzięki VPN użytkownik internetu może spać spokojnie i przeglądać internet bez obawy o to, że ktoś jego aktywność podgląda, analizuje i wyciąga z niej jakiekolwiek wnioski. Bezpieczeństwo jest ważnym zagadnieniem i nie warto na nim oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *