kopia zapasowa

Kopia zapasowa – zabezpiecz swoje stronę internetową

Czy jesteś przygotowany na to by stracić swoją stronę www? Niestety wciąż niewiele osób jest w stanie uczciwie przed samym sobą odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Zatem wyobraź sobie co się stanie gdy padnie serwer na którym masz umieszczoną witrynę. Co zrobisz, kiedy okaże się iż dane utracone są nie do odzyskania? Kiedy już uświadomisz sobie powagę sytuacji jak najszybciej postaraj się o backup witryny.

Kopia zapasowa strony www gwarancją bezpieczeństwa

O bezpieczeństwie w sieci oraz przestępczości mówi się wiele. Bez wątpienia jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed utratą danych jest ich kopia zapasowa. Z pewnością nie uchroni nas to przed skutkiem kradzieży, ale pomóc może odzyskać dane niezbędne do dalszego funkcjonowania portalu w internecie. Niewątpliwie ma to szczególne znaczenie dla właścicieli stron biznesowych, jak też społecznościowych portali czy blogów.

Wartość kopii zapasowej wzrasta wraz z ilością danych jakie są w witrynie publikowane

Przede wszystkim strony www i dane na nich zawarte chronić należy przed kradzieżą, ale również wypadkami losowymi. Wbrew pozorom często zdarzają się rozmaite awarie, które powodują że nasza strona może zniknąć bez możliwości odzyskania jej. Dlatego kopia zapasowa strony internetowej to swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa. Bez względnie pomaga w takich przypadkach, kiedy musielibyśmy zaczynać wszystko od nowa. Bez wątpienia wartość kopii wzrasta wraz z ilością danych jakie są w witrynie publikowane. Przecież, o ile wizytówka firmy nie jest trudna do odtworzenia to już portale wielotematyczne, wypełnione treściami, grafikami publikowanymi przez lata mają zupełnie inną wartość.

Jak wykonać kopię zapasową strony www

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, w sieci jest mnóstwo samouczków jak można wykonać kopię zapasową strony, by była przydatna. Darmowe wtyczki dzięki którym automatycznie tworzy się kopia zapasowa wcale nie są gorsze od płatnych rozwiązań. Należy być jednak świadomym ich funkcjonalności. Wydaje się, że odpłatne backupy są pewniejsze i mają więcej opcji. Niestety w przypadku darmowych wtyczek bywa, ze kopie zapasowe tworzone są z błędami lub z różnych przyczyn danego dnia kopia się nie utworzy. Chcąc być pewnym warto rozważyć inwestycję w profesjonalny backup.

Archiwizacja backupów

Kolejnym elementem nad którym się należy zastanowić to kwestia archiwizacji backupów. Większość użytkowników wykonując aktualny backup kasuje wersje poprzednią. Nie jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza w fazie testów strony i nieustannych zmian w witrynie. Archiwizując kopie zapasowe możemy przeanalizować problemy występujące na stronie i znaleźć ich powód w aktualizacjach lub wprowadzanych zmianach. Ponadto z łatwością możemy przywrócić widok i zawartość strony z wybranej daty z przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *