turystyka

Jak zachowywać się w lesie podczas upałów?

Wiele osób szuka schronienia pod koronami drzew. Cień lasu i chłodne podmuchy muskające delikatnie liście mogą przynieść rzeczywistą ulgę podczas letniej spiekoty. Jednak niewielu ludzi wie, jak powinno się zachowywać w lesie tak, by nie przynieść szkody przyrodzie. Oto kilka porad! Turystyka i ekologia mogą iść w parze!

Nie śmieć – turystyka ma być eko!

Efektem zaśmiecania lasów jest nie tylko pogorszenie jego stanu wizualnego. Jako, że w lasach żyją dzikie zwierzęta, śmieci stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Dodatkowo porzucone bezpańsko butelki w bardzo suche dni mogą zadziałać na ściółkę leśną jak szkło powiększające używane przez dzieci do wypalania wzorków w papierze lub drewnie. Nie jest zatem trudno o bezmyślne spowodowanie pożaru! Jak widać turystyka wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale też odpowiedzialnością.

Zbieraj śmieci – nie tylko swoje!

Przy okazji wypoczynku można mieć nie tylko przyjemność, ale też satysfakcję, że zrobiło się coś dobrego! Turystyka może być wykorzystana do poprawy stanu naszych Polskich lasów (i nie tylko lasów). O zagrożeniach ekologicznych pisze dość często portal https://noalejakto.pl. Tu jednak nie ma mowy o problemie globalnym, lecz o lokalnej działalności każdego człowieka.

Warto jest więc zabrać na wypad do lasu worek na śmieci. Może być to papierowa torba z zakupów. Ekologiczna turystyka to nie tylko zbieranie swoich śmieci i nie przyczynianie się do pogarszania się sytuacji polskich lasów. Tu chodzi o poprawę ich czystości. Należy więc wykazać się odrobiną dobrej woli i przespacerować się po lesie zbierając jakieś papiery, puszki, worki foliowe itp. Gdyby każdy myślał w ten sposób przyroda oczyszczałaby się bardzo szybko!

Nie niszcz przyrody!

Jak już wspomniano powyżej, turystyka to odpowiedzialne zajęcie. Jeśli wychodzi się do lasu – zwłaszcza w suche upalne dni – należy unikać ognia. Oczywiście istnieją miejsca specjalnie wyznaczone do palenia ognisk, ale nawet tam trzeba pamiętać, że zbyt duży płomień może rozrzucić iskry po całej okolicy. Zagrożenie pożarowe murowane! To samo tyczy się papierosów.

Pamiętać należy też o tym, by nie łamać gałęzi, nie deptać grzybów (nawet muchomorów), nie zrywać liści, ani nie przyczyniać się w żaden sposób do niszczenia roślin.

Podsumowanie

Podsumowanie może być tu tylko jedno – las należy zostawić co najmniej w takim stanie, w jakim się go zastało. Dobrze byłoby, by nasza turystyka leśna przyczyniała się też do poprawy stanu przyrody, zatem nie trzeba bać się sprzątania lasu po kimś. Nikomu jeszcze z tego powodu korona z głowy nie spadła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *