Projekt domu a jego rozsądny wybór

Umiejętny wybór projektu domu to stosunkowo skomplikowana kwestia. Trzeba tutaj będzie uwzględnić wiele czynników, które będą determinować kierunek naszych wyborów w tym zakresie. Począwszy od tego czy będziemy decydować się na gotowy projekt z katalogu, czy też może na projekt domu wykonany na nasze zamówienie przez architekta. Warto tutaj wiedzieć, iż każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, i w różnych przypadkach trzeba będzie dokonać różnych wyborów.

Dla kogo projekt domu u architekta.

Pierwszym, zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zamówienie projektu domu u architekta. Ma to oczywiście swoje zalety, choć nie jest wolne też od wad. Bardzo często decydujemy się na takie rozwiązania głównie ze względu, braku odpowiadających nam projektów w katalogach dostępnych w sieci.

Do najważniejszych zalet projektu zamawianego u architekta należy tutaj zaliczyć.

  • Wpływ od samego początku na kształt przyszłego domu
  • Brak dodatkowych opłat – architekt poza samym projektem będzie od razu osadzać go na posiadanej przez nas działce. Przygotuje też wszystkie niezbędne rysunki związane z przyłączami mediów.
  • Możliwość bezproblemowego dokonywania pewnych przeróbek zmieniających nieco funkcjonalność.

Zalety więc są w tym przypadku dość spore. Jeśli zaś chodzi o wady, to będzie to przede wszystkim koszt wykonania projektu. Może on ostatecznie zamknąć się w kwocie nawet kilkunastu tysięcy, oraz czas niezbędny na jego przygotowanie. W końcu trzeba żeby architekt miał pod ręką odpowiednie mapy i rysunki oraz pomiary naszej działki, oraz całą niezbędną po temu dokumentację.

Możemy tutaj więc powiedzieć, iż opcja projektu domu wykonywanego na zamówienie przez architekta będzie w tym przypadku przeznaczona dla osób, które dobrze wiedzą czego oczekują od swojego przyszłego domu i potrafią to dokładnie architektowi przedstawić.

Projekty domów z katalogu.

Oczywiście mamy tutaj także drugą wersję, czyli projekty domów z katalogu. Jest to opcja w pewnym zakresie tańsza, bardziej przystępna cenowo, aczkolwiek czasami wcale tak być nie musi. Sam projekt, który zakupimy za pośrednictwem nawet strony internetowej, nie będzie jeszcze wpisany w działkę. Wybierając taki projekt trzeba będzie też od razu zwrócić uwagę na wymiary posiadanej działki. Głównie pod kątem tego czy projekt jest do zrealizowania na takiej działce. Z reguły w przypadku takich projektów, które możemy zakupić za około 2-2,5 tys. PLN, trzeba będzie więc liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z wpisaniem go w działkę, oraz z ewentualnymi przeróbkami. Jeśli będziemy chcieli wdrażać jakikolwiek przeróbki trzeba także upewnić się , iż wraz z projektem dostaniemy zgodę na przeprowadzenie zmian w projekcie.

Generalnie decydując się na projekty domów bliźniaków z katalogu, trzeba będzie liczyć się z tym, iż najtaniej wyjdziemy, jeśli od razu zaakceptujemy całość tak jak została stworzona. W zasadzie nie powinno z tym być też większych trudności. Na rynku jest tyle projektów domów, że w końcu któryś będzie spełniać nasze wymagania w każdym niemal zakresie.

Podsumowanie

Generalnie jednak, trzeba powiedzieć, iż ostateczna decyzja będzie tutaj zawsze należeć do nas, i naszej subiektywnej oceny. Nie warto słuchać podszeptów ze strony znajomych i rodziny, tylko samodzielnie przeanalizować dokładnie wszystkie za i przeciw. Wtedy też dopiero podejmować decyzje odnoś nie wyboru projektu swojego domu, czy też zlecenia jego wykonania architektowi.

One thought on “Projekt domu a jego rozsądny wybór”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *