Kultowe atrakcje Bielska-Białej

Kultowe atrakcje Bielska-Białej

Z czym lub z kim kojarzy się nam Bielsko-Biała? Większość Polaków odpowie, że z fabryką Fiata, spora część jednak że z Bolkiem i Lolkiem. To właśnie w Bielsku-Białej istnieje Wytwórnia Filmów Animowanych, która stworzyła kultowe postacie polskich bajek sprzed ponad pół wieku.

Reksio, Bolek i Lolek to nie jedyne bajki tej wytwórni, zwłaszcza iż wytwórnia działa do dziś, jednak to właśnie tych trzech bohaterów jest najsłynniejszych. Słynnych na tyle, ze postawiono im w Bielsku-Białej pomniki. Jeden znajduje się tuż nad rzeką Białą w centrum miasta. Towarzyszy mu piękna fontanna, a wielu turystów przyjeżdża do Bielska tylko po to by zrobić sobie zdjęcie z Reksiem. Równie dużą popularnością cieszy się brązowa figura Bolka i Lolka usytuowana u wejścia do galerii handlowej niespełna kilometr od Pomnika Reksia.

Wycieczka do samej Wytwórni winna być wcześniej zorganizowana, w przeciwnym razie przysłowiowo pocałujemy klamkę. Okresowo są w wytwórni prezentowane bajki i seanse dla dzieci, a dla grup zorganizowanych również zwiedzanie fabryki kreskówek. Podczas zwiedzania dowiemy się jak były produkowane bajki Reksia i czym różni się ta manufaktura od współczesnych produkcji bajek.

Zupełnie w innym stylu rozpoznawalnym znakiem Bielska-Białej i jednocześnie stolicy Podbeskidzia jest stara baszta, pochodząca z XVI wieku i odbudowana po wojnie w stylu eklektycznym. Wraz z kompleksem zamkowym jest miejscem centralnym miasta jak i niezwykle reprezentacyjnym. Będąc w Bielsku nie sposób nie przyjść pod zamek i jego mury. Niestety nie jest to zabytek w pełnym słowa znaczeniu. Jego wnętrza wypełniają rozmaite repliki, wystawy sztuki współczesnych artystów, a lokalne muzeum historyczne zaprasza na liczne prelekcje tematyczne.

Nie bez powodu Bielsko u początków XX wieku było nazywane małym Wiedniem. Starówka bielska jest urokliwa, a jej atrakcyjności dodają liczne kafejki i punkty gastronomiczne podtrzymujące klimat tego miejsca. Odrestaurowywane kamieniczki, bruk i charakterystyczna architektura zachęcają do odwiedzenia przy okazji i zwiedzania zamku.

Mimo iż Bielsko-Biała jest miastem stosunkowo młodym, to i tak warto jest tutaj przyjechać, nie tylko na wycieczkę, ale i zamieszkać. Bliskość gór, jak i aglomeracji śląskiej umożliwiającej zatrudnienie, funkcjonowanie przemysłu w mieście, jak również liczne działania na rzecz mieszkańców sprawiają, że Bielsko-Biała należy do czołówki miast, gdzie najlepiej jest zamieszkać.

Kolejnym atutem tego miasta jest bliskość granicy z Czechami, jak i prowadząca wprost na Słowację droga. To idealne miejsce dla inwestorów, przedsiębiorców, którym zależy na współpracy międzynarodowej z południowymi sąsiadami.

One thought on “Kultowe atrakcje Bielska-Białej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *