W gminie Bielsko-Biała można zauważyć zdecydowaną przewagę pozytywnych czynników rozwoju lokalnego co oczywiście nie wyklucza tego że są także chociaż znacznie mniej, bariery rozwoju miasta. Po pierwsze miasto posiada duże walory przyrodnicze, ponieważ leży na Podbeskidziu, a miejscowe szczyty górskie (np. Szyndzielnia i Dębowiec) przyciągają turystów z sąsiednich regionów. Władze miasta dużą uwagę skierowały na budowę tras narciarskich, wyciągów i kolejek oraz organizację imprez zimowych, np. pokazy snowboardowe.
Czynniki rozwoju miasta
Jednak góry to nie jedyny aspekt, przyciągający turystów. W gminie jest organizowanych wiele cyklicznych imprez, na które zjeżdżają się mieszkańcy całej Polski, np. Bielska Zadymka Jazzowa, Foto ArtFestival czy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Kolejnym atutem miasta jest jego ulokowanie w transeuropejskim korytarzu transportowym. Dzięki czemu przy kluczowych trasach powstają centra dystrybucyjne, dające pracę wielu mieszkańcom gminy.
W Bielsku jest również doskonały dostęp do wielu placówek kulturalnych, takich jak Teatr Polski, Teatr Lalek „Banialuka” czy Bielskie Centrum Kultury. Obecność wielu uczelni wyższych (w tym 3 państwowych) również pozytywnie wpływa na atrakcyjność regionu, ściągając studentów z dużych obszarów. Nie bez znaczenia pozostaje opieka zdrowotna, która jest realizowana przy pomocy kilku szpitali specjalistycznych, w tym jednego wojewódzkiego.
Bariery rozwoju miasta
Natomiast wśród barier można wyróżnić poprawiającą się, ale jednak nadal niedostateczną infrastrukturę drogową i telekomunikacyjną a także wyodrębnienie terenów peryferyjnych. Barierę może stanowić również niedostateczna dbałość o ochronę środowiska naturalnego, w tym głównie zanieczyszczenie rzek i lasów.