Wymagający trekking trasą Haute Route

Wśród wielu różnych tras trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających jest bez wątpienia trasa Haute Route. Zdecydowana większość doświadczonych górskich podróżników, trekking trasą Haute Route, uważa za perłę pośród wypraw trekkingowych. Zwieńczenie wielu lat podróżowania. Jest to trasa bardzo wymagająca, do której należy odpowiednio się przygotować. Bez dobrego przygotowania, doświadczenia i profesjonalnego sprzętu górskiego, nie warto nawet ryzykować takiej wyprawy. Sprawdźmy jednak, jakie będą wymagania względem każdego uczestnika wyprawy trasą Haute Route. Zapewniamy, że trzeba będzie się solidnie do niej przygotować.

Trekking trasa Haute Route z biurem podróży Apter.pl

Jedną z wielu ofert, związanych z trasą Haute Route, jakie można znaleźć, jest oferta biura podróży Apter z Żywca. Jest to wyprawa trekkingowi podzielona na dwa etapy, z czego pierwszy będzie dostępny dla każdego, zaś drugi, jako tura wysokogórska, będzie dostępny tylko dla najbardziej doświadczonych.

Pierwszy etap trasy:

 • Brak sprzętu specjalistycznego
 • Trasy stosunkowo łatwe, aczkolwiek ich długość wymaga dobrego przygotowania fizycznego i kondycyjnego

Drugi etap trasy:

 • Wymagany sprzęt alpinistyczny: raki dopasowane do obuwia, czekan, kijki trekkingowe
 • Trasy wiodące często terenem lodowcowym. Wymagana umiejętność posługiwania się czekanem i marszu w uprzęży z wzajemnym ubezpieczaniem z pozostałymi członkami ekipy

Można więc powiedzieć, iż jest to w pewnym sensie połączenie wyprawy dla wszystkich z częścią wyprawy dla najbardziej doświadczonych. Tura wysokogórska bowiem (drugi etap), będzie prowadzić lodowcami na wysokości powyżej 3700 m n.p.m. Trzeba więc przyznać, iż z całą pewnością nie jest to wyprawa dla każdego. Tutaj trzeba dobrze się przygotować, wyekwipować, oraz posiadać pewne doświadczenie w górskich wyprawach.

Wyposażenie niezbędne na trekking trasą Haute Route.

Warto sobie tutaj podkreślić od razu, iż trekking trasą Haute Route będzie wymagać od jego uczestników, odpowiedniego wyposażenia. Jest to wyposażenie stosunkowo kosztowne, toteż początkujący, amatorzy, raczej nie będą sobie mogli na jego zakup pozwolić. Po prostu nie będzie im ono niepotrzebne na co dzień. Ci zaś, którzy regularnie wybierają się na górskie wyprawy trekkingowe, z całą pewnością posiadają przynajmniej podstawowe wyposażenie niezbędne na tego typu wyprawy. Do najważniejszego wyposażenia, niezbędnego w tym przypadku, należy zaliczyć:

 • Około 40-50 l pojemności plecak
 • Ciepłe, wodoodporne, górskie obuwie, z możliwością podpięcia do nich raków
 • Lekka uprząż dolna, raki dopasowane do posiadanego obuwia, czekan (sprzęt alpinistyczny)
 • Ciepła odzież górska (kurtka i spodnie, bielizna termiczna), wodoodporna
 • Czapki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem
 • Termos, składany nóż, latarka czołowa z zapasowymi bateriami
 • Apteczka pierwszej pomocy, aluminiowy koc termiczny

Jest to wyposażenie wręcz niezbędne, bez którego nie powinno się ruszać na tego typu trasy. W końcu jest to trasa o wysokich wymaganiach, a co za tym idzie, trzeba się solidnie przygotować. Zarówno w kwestii fizycznej i kondycyjnej, jak również w kwestii wspomnianego właśnie wyposażenia. Bez tego po prostu nie ma co nawet myśleć o powodzeniu na tej wymagającej trasie, jaką jest Haute Route.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *