Hotel Prezydent

Bielskie atrakcje – Hotel Prezydent

Hotel Prezydent, (dziś występujący pod nazwą President) jest jednym z ciekawszych zabytków bielskiej architektury. Wzniesiony pod koniec XIX wieku przy najbardziej reprezentacyjnej ze wszystkich ulic Bielska ul. 3 Maja 12.

Hotel Prezydent wyróżnia się piękną elewacją i ciekawą historią

Wyróżnia się licznymi dekoracjami, piękną elewacją i ciekawą historią. Służył nie tylko jako hotel dla przybywających do miasta gości, ale również jako bank, szpital oraz dom kultury.
Ten okazały hotel został zbudowany w latach 1892-1893 przez Karola Korna, z którego licznymi pracami można się spotkać w wielu punktach Bielska – Białej.

Pierwsza w Bielsku sala kinowa

Ten neorenesansowy budynek z pięknym mansardowym dachem szybko stał się jednym z najbardziej cenionych hoteli w okolicy Bielska. Warto zwrócić uwagę na jego fasadę, ozdobioną licznymi dekoracjami. Motywy mitologiczne pięknie łączą się tu z ornamentyką roślinną, tworząc wyjątkowo uroczą, spójną całość.

Tu mieściła się pierwsza w Bielsku sala kinowa, tu powstała ogromna sala bankietowa.
W swych dziejach hotel często zmieniał nazwę. Początkowo, na cześć Franciszka Józefa I nazywany był Dworem Cesarskim. W 1922 roku na część pierwszego prezydenta II RP, Gabriela Narutowicza, nazwę tę zamieniono na Hotel Prezydent.

One thought on “Bielskie atrakcje – Hotel Prezydent”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *