Bielsko-Biała - szybki dojazd, wielość możliwości

Bielsko-Biała – szybki dojazd, wielość możliwości

Bielsko-Biała to wielość możliwości spędzenia czasu. W zależności od oczekiwań turysty miasto oferuje zarówno szereg opcji wędrówek pieszych, rowerowych jak i dalszych wypadów w pobliskie góry. Dla mieszczuchów to idealne miejsce na wypoczynek i szusowanie na nartach jednocześnie, nie wyjeżdżając z dala od miasta.

Do Bielska samochodem lub pociągiem

Gdy górskie hotele nie są w naszym typie i lubimy połączyć codzienne zakupy ze zjazdami na nartach warto wybrać się właśnie do Bielska-Białej. Stąd do najbliższych stoków mamy zaledwie kilkanaście minut drogi samochodem, czy autobusem miejskim. Do samego Bielska dostać można się samochodem, jak i pociągiem. Jazda samochodem wymaga cierpliwości, bowiem mimo wielu nowych dróg w okolicy Bielska, jak chociażby obwodnica drogowa w kierunku Żywca i drogi wyjazdowe z miasta, droga krajowa od strony stolicy województwa jest nie rzadko zakorkowana.

Stolica Podbeskidzia jest doskonale przygotowana na przyjecie turystów, tak tych będących tranzytem, jak i tych którzy wybrali Bielsko-Biała jako cel swej podróży. Stosunkowo szybko i komfortowo dostać się do centrum miasta można pociągiem.

Potomkowie fryzyjskich osadników

Będąc w Bielsku-Białej po raz kolejny warto jest wybrać się w okolice miasta odwiedzając liczne miejsca ciekawe pod kątem etnograficznym. Jednym z takich miejsc są Wilamowice. Niewielkie miasteczko na wschód od Bielska. Ciekawostką tej destynacji są potomkowie fryzyjskich osadników, którzy te tereny zajmują od czasów średniowiecza. To radykalna odmiana w stosunku do mieszkańców stolicy Podbeskidzia, którzy w dużej mierze są przyjezdnymi, przybyłymi za pracą w latach 50-tych i 60-tych na Śląsk. W Wilamowicach odwiedzić możemy prywatne muzeum, jak również usłyszeć żywy język staro fryzyjski, zwany wilamowickim. Inną ciekawostką etnograficzną jest mieszanka Małopolski, Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego. Te trzy krainy tworzą niesamowitą kulturę, która wyróżnia Bielsko-Biała na tle poszczególnych kultur, społeczności.

Bielsko-Biała blisko do Szczyrku

Poza zwiedzaniem ciekawych miejsc pod kątem architektury, historii i zabytków warto też udać się w góry, na łono przyrody. Z Bielska łatwo jest dostać się zarówno do Szczyrku, jak i na lokalny Dębowiec. Kolejka gondolowa na Szyndzielnię, czy krzesełkowa na Dębowiec mogą być dodatkiem do atrakcji przyrodniczych. Poruszając się samochodem warto jest wybrać się jedną z sieci dróg, które zostały opracowane z myślą o obsłudze ruchu turystycznego. Istniejąca mała magistrala z Bielska prowadzi poprzez Szczyrk do Wisły, a następnie przez Ustroń i Skoczów z powrotem do Bielska. Natomiast wielka magistrala prowadzi przez Żywiec, Węgierską Górkę, Rajczę , Istebną, Wisłę i Ustroń do Bielska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *