Bielsko-Biała

Zwiedzaj z nami miasto Bielsko-Biała

Kiedy wybierasz się w Beskidy warto jest zaplanować czas na zwiedzanie Bielska-Białej. Miasto jest godne odwiedzenia, nawet jeśli w Bielsku byłeś już lata temu. To doskonałe miejsce na spacer, obiad, tak latem, jak również zimową porą.

Do Bielska można dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem. Dojazd pociągiem jest wygodny z uwagi na lokalizacje dworca kolejowego w samym centrum miasta. Częstotliwość pociągów lokalnych jak i dalekobieżnych jest bardzo duża, co za tym idzie niezależnie od tego czy do Bielska chcemy dostać się z Żor, Pszczyny czy Radomia, możemy liczyć na komfortowe połączenie. W przypadku samochodu musimy wziąć poprawkę na korki uliczne, a raczej zatory drogowe, które tworzą się na obrzeżach miasta. Tak przy wjeździe, jak i wyjeździe z miasta może nam przyjść stanąć w korku, zwłaszcza udając się drogą krajową w kierunku Katowic.

Lokalna komunikacja w Bielsku-Białej działa bardzo dobrze, do dyspozycji mamy szereg autobusów miejskich. Dojeżdżają na peryferia miasta, skąd można pieszo udać się w góry. W centrum miasta za to można zyskać na czasie dzięki obwodnicy do Żywca, która odciążyła arterie miejskie.

Będąc w Bielsku nie sposób nie zatrzymać się w tak zwanym Starym Mieście. Architektura Rynku oraz zabudowania zamku robią wrażenie. Krużganki wiodące na Rynek, wąskie uliczki, mury obronne oraz zabytkowa Katedra są miejscami, które warto odwiedzić. Jeśli jednak nie gustujemy w zabytkach architektonicznych i sakralnych możemy przejść do części nowej miasta, gdzie zobaczymy pomniki Reksia oraz Bolka i Lolka. Szczególnie ciekawym jest usytuowany tuż nad rzeką pomnik Reksia będący sezonową fontanną. Liczne mostki prowadzą do jednej z największych galerii handlowych, pod którą zlokalizowane zostały figury Bolka i Lolka, bohaterów kreskówek rodem z Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Sama wytwórnia to również dobre miejsce na zwiedzanie, niemniej wymaga zorganizowania czasu.

Wybrukowane uliczki starego miasta zachęcają do spaceru, podobnie jak ogródki na Rynku do przystanku na kawę, czy herbatę. Interesującym obiektem jest zamek rodziny Sułkowskich, który gości turystów licznymi eksponatami i wystawami okresowymi. W budynku zamku mieszczą się galerie sztuki, które zapraszają pokazem współczesnego plakatu, malarstwa, czy grafiki. Dawna XVI wieczna twierdza została przebudowana na styl eklektyczny. Prezentuje się doskonale w nocy, stosownie podświetlona. U podnóży zamku znajduje się nowoczesna fontanna i dość obszerny plac. Ilość roślin, jakie zdobią to miejsce jest imponująca, zwłaszcza wiosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *