Bielsko Biała w pigułce

Bielsko Biała w pigułce

W wielu przewodnikach turystycznych znajdziemy miasto Bielsko-Biała jako miejsce godne zobaczenia. Gdy już zdecydujemy się przyjechać do Bielska, czy to przejazdem czy specjalnie w to miejsce, warto wiedzieć co zobaczyć i jak się przygotować do zwiedzania. Pomóc w tym może przewodnik jak również Biuro Informacji Turystycznej, ale nie zapominajmy o internecie.

Miasto z bogatą historią

Historia miasta jest dość burzliwa. Starówka miejska zachowała się po części po wojnie, jednak większość zabudowań została zniszczona w wyniku działań wojennych, w tym twierdza zabytkowa, która stała się zamkiem Sułkowskich i współcześnie odnowionym obiektem mieszczącym muzeum historyczne.

Zwrócić uwagę należy iż w XIX wieku miasto, a raczej miasta Bielsko i Biała były niewielkimi ośrodkami miejskimi o znikomym znaczeniu dla regionu. Ich malownicze położenie przyciągało nowych mieszkańców, aż w latach pięćdziesiątych XX wieku doszło do konsolidacji dwóch miejscowości w jedną. Tak powstało miasto Bielsko-Biała. Mieszkańcy miasta to głównie ludność napływowa z Polski, niekoniecznie ze Ślaska. Miasto rosło w siłę poprzez budowę nowych fabryk i zakładów przemysłowych. Do dziś zachowały się pojedyncze zakłady produkcyjne obuwia, części samochodowych, plastików. Wiele zakładów podupadło wraz z upadkiem komunizmu, niemniej sporo przedsiębiorstw odrodziło się na nowo w kapitalistycznej rzeczywistości podejmując współpracę z gigantami europejskimi jak chociażby Fiat.

Bielsko miastem przyjaznym do zamieszkania

Rozbudowy miasta nie można było zatrzymać. PRL-owskie osiedla wciąż górują nad miastem konkurując ze szczytami Beskidów, jednak imponująco rozrastają się osiedla domków jednorodzinnych i apartamentowców, które cieszą się popularnością z jednej strony tym, że Bielsko-Biała jest miastem przyjaznym do zamieszkania, z drugiej strony wyjątkowym położeniem i krajobrazem jaki otacza miasto.

Bielsko-Biała dorównuje europejskim kurortom turystycznym

Bielsko-Biała jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. Położone u podnóża gór, bywa bazą wypadową na górskie wycieczki, jak i przerywnikiem w pobycie wypoczynkowym w Szczyrku. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z aglomeracją śląską, jak i Republiką Czeską. Inwestycje miejskie widać gołym okiem, głównie inwestycje w infrastrukturę. Bielsko-Biała dorównuje swoją ofertą wielu innym kurortom turystycznym położonym poza granicami Polski. Mimo iż miasto nie skupia swej uwagi na turystyce, a koncentruje się na handlu i przemyśle, to ruch turystyczny w mieście jest całkiem spory, zaś władze kładąc odpowiednie środki na promocje miasta osiągają niesamowity efekt.

Malownicza lokalizacja atutem miasta

Miasto sprawia dobre wrażenie zadbanego, zielonego i ciekawego. Malownicza lokalizacja dodaje atrakcyjności temu miejscu. Dostępne są rozmaite rozrywki i usługi, jak chociażby wypożyczalnia samochodów, lotnisko sportowe, czy kolejka linowa, sztucznie naśnieżany stok itp. Dla pragnących zrobić zakupy i zrelaksować się w kinie, czy kawiarni również nie brakuje stosownych miejsc. Bielsko posiada dość duży dworzec kolejowy, na którym kończą bieg liczne pociągi z odległych miejscowości w Polsce, dzięki czemu dotrzeć do Bielska jest niezwykle łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *