zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodów jak spełnić swoje marzenia

Posiadanie własnego ogródka to dla wielu osób przekleństwo, jednak równie wiele osób marzy o kawałku ziemi którą może uprawiać po swojemu. Zakładanie ogrodów nie należy do zadań łatwych ale za to do przyjemnych. Mając pustą przestrzeń możemy stworzyć coś uroczego, piękny zakątek, sielski ogród wiejski, czy też elegancką rabatę. Nie trudno jest dziś kupić gotowy projekt ogrodu, jednak jaka przyjemność w narzuconej wersji przestrzeni? O wiele bardziej cieszą rabatki własne, zaplanowane i stworzone według własnego pomysłu. Są niepowtarzalne, urocze i oryginalne. Oczywiście nie wyklucza to sugerowania się modnymi gatunkami czy też trendy rabatami.

Małe jest piękne

Jeśli nigdy jeszcze nie zakładaliśmy ogrodu warto zacząć od małej przestrzeni. Małe ogródeczki potrafią urzekać swoją urodą i klimatem. Nawet gdy mamy duży areał do zagospodarowania zacznijmy od jednej rabaty, jednego kącika i sukcesywnie dochodząc do wprawy, zdobywając wiedzę i doświadczenie będziemy mogli cieszyć się ogrodem, jak i satysfakcją z wykonania go samodzielnie. Projektowanie i zakładanie ogrodów wymaga rozległej wiedzy, której laicy zwykle nie posiadają. Warto chociaż w podstawowym zakresie się podszkolić, by uniknąć poważnych błędów w nasadzeniach itp.

Niczym od profesjonalisty

Czasem w projektowaniu pomaga nam intuicja. Bez wątpienia niezbędna w planowaniu rabat i rozmieszczeniu poszczególnych elementów w przestrzeni. Aby nie pozostawać z projektem sam na sam warto jest go skonsultować z innymi, zwłaszcza przyszłymi użytkownikami ogrodu. W Internecie napotkać można sporo blogów i poradników o tematyce ogrodniczej. Niemal w każdym tego typu periodyku znajdziemy rady jak założyć ogród od zera, jak dbać o rośliny, jak je dobierać, kiedy sadzić i jak komponować w grupy.

Polecamy: Własna hurtownia z Różanecznikami

Zakładanie ogrodów metodą prób i błędów

Niektórzy zamiast posłuchać rady innych wolą eksperymentować. Spełniając marzenie o własnym i pięknym ogrodzie próbują, zmieniają, przesadzają. Jeżeli kochasz prace ogrodnicze pozwól się ponieść fantazji i oddaj improwizacji. Jeżeli lubisz ład i porządek od początku do końca to lepiej zasięgnij rady profesjonalisty. Źle dobrane rośliny będą źle rosnąć, mało kwitnąć, mogą całkowicie się zniszczyć mimo naszych wysiłków i inwestycji w pielęgnację. Planując ogród należy mieć też na uwadze wygodę w jego pielęgnacji. Nakładanie zbyt wielu obowiązków na siebie nie jest wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *