Lampy UV, czyli lampy emitujące światło ultrafioletowe dotychczas były kojarzone z mało przemysłowymi zastosowaniami. Najczęściej można się było z nimi spotkać przy identyfikacji pieczątek i znaków na banknotach. Obecnie jednak, dzięki nowoczesnym technologiom, tego typu rozwiązania pojawiły się na stałe w przemyśle. W wielu branżach wykorzystywane są nowoczesne urządzenia, systemy i lampy UV. Można wręcz stwierdzić, iż obecnie, zastosowanie lamp UV w branżach produkcyjnych i nie tylko staje się wyraźnie coraz szersze. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich wykorzystywania, bowiem jest to bardzo ciekawe zagadnienie. Zobaczmy więc, gdzie stosuje się lampy UV i w jakich zastosowaniach się pojawiają najczęściej.
Obszary, w których ma miejsce zastosowanie lamp UV.
Zdecydowanie najbardziej spopularyzowanym rozwiązaniem z zastosowaniem lamp UV jest łączenie klejowe przedmiotów oraz lakiernictwo. Promieniowanie UV w tym zakresie pozwala na szybsze utwardzanie spoin klejowych jak również utwardzanie powłok lakierniczych. Dzięki temu też, możemy przyspieszyć procesy produkcyjne, co w wielu przypadkach jest bardzo korzystne i gwarantuje nam poszerzenie możliwości.
W przypadku klejenia, mamy do czynienia z nowoczesnymi urządzeniami UV oraz klejami, które mogą być utwardzane w pełnym zakresie nawet w ciągu 12 sekund naświetlania. Oczywiście spoina musi w pierwszej kolejności być prawidłowo przygotowana, tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdej innej technologii klejenia.
Poza tym najczęstszymi obszarami zastosowania technologii naświetlania UV są:
- Poligrafia – przyspieszają proces suszenia farb drukarskich bez utraty jakości
- Uszlachetnianie druku
- Suszenie i utwardzanie klejów – podnosi sprawność i wydajność procesu klejenia.
- Sterylizacja wody oraz powietrza – promieniowanie UV jest bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie. Pozwala na usunięcie do 99,98% zanieczyszczeń, bakterii i wirusów z wody oraz powietrza. Zastępuje rozwiązania oparte o chemię taką jak np. chlorowanie wody użytkowanie.
- Lakiernictwo – utrwalanie powłoki lakierniczej poprzez przyspieszenie procesu suszenia i utwardzania lakierów.
Mamy więc do czynienia ze stosunkowo szerokim wykorzystaniem tego typu urządzeń. Można nawet powiedzieć, iż wszelkiego rodzaju urządzenia i lampy UV, obecnie pracują w coraz większej liczbie zakładów produkcyjnych.
Gdzie stosowane są technologie oparte o lampy UV?
Jak już wspomnieliśmy, technologia ta, znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim pojawia się w drukarniach, warsztatach meblarskich i stolarskich. Klejenie z zastosowanie utwardzania spoiny promieniowaniem UV wykorzystywane jest natomiast w branżach:
- Motoryzacyjnej
- Elektronicznej
- Elektrotechnicznej
- Medycznej
- Optycznej
Generalnie rzecz biorąc, mamy do czynienia ze stosunkowo szerokim zastosowaniem tego rozwiązania technologicznego. Stale zaś pojawiają się nowe obszary wykorzystania tej technologii. Dzięki temu też, możemy liczyć na stały postęp i unowocześnianie rozwiązań w tym zakresie.